Raport płacowy na rok 2015, przygotowany przez firmę HAYS, zapowiadał, że pracodawcy będą wykazywali coraz większe zainteresowanie pracownikami z wiedzą na temat Lean Management. Posiadanie kompetencji w zakresie metodologii Lean okazało się pożądane nie tylko na stanowiskach wyspecjalizowanych w tej koncepcji zarządzania, lecz także wśród kadry specjalistycznej oraz zarządzającej w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Trendy te potwierdziły się – faktycznie, zapotrzebowanie na specjalistów Lean Management zarówno w firmach usługowych, jak i produkcyjnych, stale rosło i rośnie. Czy w takim wypadku warto zainwestować w edukację i wyspecjalizować się w tej dziedzinie? Jak przedstawiają się przeciętne zarobki osób wdrażających Lean? Przedstawiamy krótki przegląd uśrednionych płac na stanowiskach wewnętrznych w zakładach produkcyjnych.
- Stanowisko: specjalista ds. Lean Manufacturing
/Źródło: http://wynagrodzenia.pl//
Miesięczne wynagrodzenie (mediana) specjalisty ds. Lean Manufacturing wynosi 5400 PLN. Zarobki 50% specjalistów ds. Lean Manufacturing wahają się od 3952 PLN do 7000 PLN.
- Stanowisko: kierownik ds. Lean Manufacturing
/Źródło: http://wynagrodzenia.pl//
Miesięczne wynagrodzenie kierownika ds. Lean Manufacturing wynosi średnio 9300 PLN. Zarobki połowy kierowników ds. Lean Manufacturing wahają się od 6656 PLN do 12300 PLN.
Od czego mogą zależeć tak duże przedziały?
Wynagrodzenia całkowite pracowników zatrudnionych w działach jakości różni się od siebie na poszczególnych szczeblach zarządzania. Poniższy wykres przedstawia, w jaki sposób kształtują się te różnice.
Jak widać, poszczególne szczeble kariery wiążą się z proporcjonalnie większymi zarobkami. Podobny obraz prezentuje zestawienie, przygotowane przez firmę Hays Polska. Na podstawie rekrutacji przeprowadzonych w 2012 roku wyodrębnili następujące dane:
Jak widać na podstawie zaprezentowanych informacji, postawienie na Lean się opłaca. Kariera w działach jakości, wdrażanie usprawnień i dbałość o jakość procesu w przedsiębiorstwach oznacza nie tylko interesującą, pełną wyzwań pracę, ale i satysfakcjonujące zarobki. Wzrost kompetencji jest ścieżką prowadzącą w kierunku zarówno większych wyzwań, jak i większych pieniędzy. W tym kontekście warto poświęcić czas na rozwijanie swoich umiejętności i poszerzanie wiedzy, a inwestycja w Lean bardzo szybko okaże się zwracać nie tylko organizacji, ale i samemu specjaliście.
Dołącz do newslettera
Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł i chcesz być na bieżąco z artykułami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Bądźmy w kontakcie!