Dziś 1 lipca, dla wielu z was rozpoczęły się wakacje. Przykładowo, moi znajomi żeglują teraz na morzu. Ci z was, którzy żeglują wiedzą, że dla dobrego żeglarza nie ma złego wiatru, aby dotrzeć do celu.

Dlaczego? Bo gdy żeglarz wyznaczy cel swojej wyprawy, potrafi dostosować wszelkie środki do jego osiągnięcia.

A w czym podobne jest żeglowanie do BNI (ang. Business Network International)?

Otóż zadam Ci teraz pięć pytań.

Pierwsze – czy wyznaczyłeś cele na ten rok dla swojego biznesu, zaangażowania w BNI, a może zmieniłeś cele na następne pół roku w obecnej sytuacji?

Drugie – czy zapisałeś je?

Często myślimy o celach, ale ich nie zapisujemy. Dlaczego jest to ważne? Pisząc ukonkretniamy swoje cele i sprawiamy, że bardziej nas zobowiązują.

Trzecie – czy zapisałeś je w „GAINS”? Dla tych, którzy są poza BNI i ich nie znają, jest to arkusz, w którym zapisujemy swoje doświadczenia zawodowe.

Czwarte – w jakiej formie zapisujesz cele? W formie przyszłej np. w roku 2020 osiągnę obrót 1 mln zł? Czy w formie dokonanej np. w roku 2020 osiągnąłem 1 mln zł obrotu?

Jak myślisz, dlaczego ważna jest forma, w jakiej zapisujemy nasze cele?

Forma dokonana mocniej wpływa na nasz mózg i dzięki temu inaczej nastawiamy się do tego celu.

I ostatnie piąte pytanie – czy zdecydowałeś się osiągnąć te cele?

Bo bez tej decyzji niewiele się wydarzy.

Dlaczego wyznaczanie celów jest ważne w tych burzliwych czasach? Ponieważ bez ich wytyczenia i zdecydowania się na ich realizacje każdy wiatr będzie nam przeszkadzał i zostaniemy w porcie, a my przecież zdecydowaliśmy się, w tej żaglówce BNI odkrywać nowe lądy biznesu.

 

Autorem dzisiejszego artykułu jest Michał Wolak – trener, coach oraz ekspert ds. rozwiązywania problemów w firmach i wdrażania Lean Management.

Powyższy tekst został wygłoszony na spotkaniu grupy BNI Kings 1 lipca 2020.

 

 

 

Dołącz do newslettera

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł i chcesz być na bieżąco z artykułami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Bądźmy w kontakcie!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

SKONTAKTUJ SIĘ Z KONSULTANTEM LEAN