Michał Wolak, kierownik merytoryczny studiów podyplomowych Akademia Lean. Prezes Zarządu firmy Lean Action Sp. z o. o. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i entuzjasta turystyki górskiej, od najmłodszych lat zafascynowany Dalekim Wschodem.


– Skąd pomysł na otworzenie studiów? To dość nietypowe, żeby firma konsultingowa decydowała się na taki krok. 

– Otworzyliśmy studia, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak duże jest zapotrzebowanie na ekspertów Lean w polskich firmach produkcyjnych i Centrach Usług Wspólnych. Organizacje szukają usprawnień i chcą być coraz bardziej konkurencyjne na międzynarodowym rynku. A przy tym wielu moich znajomych narzeka, że ma nieciekawą pracę, więc pomyślałem sobie – połączmy te dwie potrzeby: ciekawej pracy i wspierania rozwoju przedsiębiorstw! Wykształćmy przyszłych ekspertów, dla których praca będzie także pasją. Jesteśmy firmą nie tylko konsultingową, ale też szkoleniowa i propagowanie metodyki Lean Management jest naszym celem i zadaniem. Aby dokonać zmian w firmach, potrzebujemy świadomych pracowników. Temu też mają służyć te studia – zwiększaniu świadomości tego, że dzięki lepszej organizacji pracy można znacznie podnieść efektywność firmy.

– Do kogo przede wszystkim są adresowane studia? 

– Studia adresowane są przede wszystkim do właścicieli, którzy chcą efektywnie rozwijać swoje firmy, szeroko pojętej kadry zarządzającej, która pragnie sprawniej zarządzać ludźmi i procesami, a także dla pracowników, którzy chcą zdobyć poszukiwane na rynku pracy kompetencje.

– W takim razie, dlaczego powinni zdecydować się na udział właśnie w Akademii Lean? Czy proponowana przez Państwa oferta różni się jakoś od tego, co jest teraz dostępne na rynku?

– Nasze studia różnią się przede wszystkim tym, że 100 procent zajęć prowadzą eksperci, praktycy, którzy wdrażają Lean Management w firmach i produkcyjnych, i usługowych. Wśród naszych wykładowców nie znajdują się teoretycy, ponieważ stawiamy na wiedzę w jak najbardziej praktycznym wydaniu, opartą na wiedzy merytorycznej i naszych doświadczeniach zawodowych. Właśnie stąd dwie ścieżki, dostępne dla studentów – dotyczące usprawniania w firmach produkcyjnych i w biurze. Dajemy dzięki nim możliwość lepszego dopasowania tematów zajęć do potrzeb naszych słuchaczy i ich miejsca pracy. Są to pierwsze tak zorganizowane studia w Krakowie.

Studia na Akademii Lean dostarczą wiedzę kompleksowo. Ludzie w większości czerpią wiedzę z Internetu, książek albo jedno, dwudniowych szkoleń. Uczestnictwo w studiach pozwala na dokładniejsze zapoznanie się w poszczególnymi technikami i przykładami wdrożeń. W ramach studiów oferujemy też wyjazd do firmy, która na co dzień wdraża Lean. Studenci będą mieli okazje zobaczyć w praktyce, jak wygląda takie wdrożenie. Kolejnym atutem Akademii jest świetna atmosfera, okazja do wymiany doświadczeń i poszerzenia sieci kontaktów.

 – Czego powinnam spodziewać się od zajęć? Jak będą prowadzone? 

– Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatowej – stawiamy na ćwiczenia i gry symulacyjne, dzielenie się doświadczeniem i dyskusje. Prowadzący będą wprowadzać wszystkich uczestników w omawiany temat i aktywizować ich, by dzięki temu zyskali z zajęć jak najwięcej i faktycznie zwiększyli swoją wiedzę.

 – Co pana zdaniem jest największym atutem Akademii Lean? 

Największym atutem naszych studiów ewidentnie jest kadra – praktycy, wdrażający Lean Management, którzy od wielu lat pracują w firmach produkcyjnych, usługowych i Centrach Usług Wspólnych.


Rozmowa prowadzona z okazji otworzenia Akademii Lean na Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. 
Więcej informacji na temat studiów znaleźć można na stronie internetowej: http://lean.wsei.edu.pl/

Dołącz do newslettera

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł i chcesz być na bieżąco z artykułami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Bądźmy w kontakcie!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

SKONTAKTUJ SIĘ Z KONSULTANTEM LEAN